SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough BoysTrack/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

 


Maine State Class B XC State Meet Results

           

 

Class B 1991 Boys State XC Championships

Date: 10/26/1991                      

 Location: University of Maine at Augusta

 Distance: 3 Miles

Note:  Only top 103

 

Name                 School       Times  
________________________________________ 

1  Nat Woodruff     Maranacook     15:51

2  Bruce Bender    Camden-Rockport 16:02

3  Paul Farley      Ellsworth      16:18

4  Mike Waldo       Lisbon         16:22

5  Sam Brown        Ellsworth      16:25

6  Donnie Whitten   Maranacook     16:27

7  Nate Clark       Wiscasset      16:36

8  Jon Woodruff     Maranacook     16:39

Brodie Hinckley  Scarborough    16:41

10 Eric Goodwin     Greely         16:42

11 Lonnie Reny      Scarborough    16:45

12 Mike Caiazzo     Gorham         16:48

13 Shawn Plowman    Scarborough    16:53

14 Tom Abello       Wiscasset      16:54

15 Brent Marquis    Fort Kent      16:55

16 Sean Galipeau   Camden-Rockport 16:56

17 Mike Mendoza     Fryebrug       16:57

18 Jason Mallar     Gorham         16:58

19 Seth Thornton    Maranacook     16:59

20 Marcus Worster   Mattanawcook   17:02

21 Dan Berube       Kennebunk      17:03

22 Eric Richard    Mountain Valley 17:04

23 Justin Drake     Scarborough    17:07

24 Chris Cowan      Maranacook     17:11

25 Paul Howard      Hampden        17:12

26 Carroll Lane     Maranacook     17:13

27 Jon Kunz         Hampden        17:19

28 Bryan Worthley  Mountain Valley 17:24

29 Chad MacDonald   Hampden        17:25

30 Tim Caldwell     Foxcroft       17:26

31 Nate Chappell    Cape           17:30

32 Brian Strout     Maranacook     17:32

33 Rob Esty         Marshwood      17:33

34 Chris Hood       Greely         17:34

35 Bill Freeman     Cape           17:36

36 Mike Lewis       Wiscasset      17:37

37 Todd Swinton     Greely         17:39

38 Joe Laberge      Cape           17:41

39 Joe Gieger       York           17:41

40 Jamie Pineau    Mountain Valley 17:43

41 Andrew Worth     Greely         17:44

42 Matt Santos      John Bapst     17:45

43 Jason Howard     Scarborough    17:46

44 B.J. Ringrose    Cape           17:47

45 Eric Morrow      Wells          17:47

46 James Reith      Mattanawcook   17:48

47 Chris Moeller    Wiscasset      17:49

48 Josh Sturk-Danis Lake Region    17:59

49 Dewey Morong     Lisbon         17:59

50 Ben Parsons      Greely         18:00

51 Jason Hamblin    Cape           18:02

52 Ben Leavitt     Camden-Rockport 18:03

53 Chris Hurst     Mountain Valley 18:04

54 Joey Hardinson   Ellsworth      18:05

55 Jamie Hyssong   Camden-Rockport 18:07

56 Adrian Avent-Dufor John Bapst   18:08

57 Chris Reed       Wiscasset      18:12

58 Adam Allen       Wiscasset      18:14

59 Josh Taton       Gorham         18:15

60 Ray Barnes       Gorham         18:17

61 Deron Weatherbie Cape           18:18

62 Tim Pratt        Foxcroft       18:22

63 Rob Shea          Ellsworth     18:23

64 Kris Rideout      Foxcroft      18:26

65 Brian Dunham      Foxcroft      18:28

66 Tony Jones        Cape          18:29

67 Owen Lisa         Greely        18:30

68 Kevin Beauoarlant Lisbon        18:31

69 Nathan Gilbert    Hampden       18:33

70 Hollis McVeigh    Hampden       18:37

71 Aaron Nobel       Gorham        18:38

72 Ian Edwards       Mattanawcook  18:39

73 Jay Beveridge     Central       18:41

74 Dan Eagleson      Kennebunk     18:41

75 Scott Leeds     Mountain Valley 18:42

76 Dan Hamalainen  Camden-Rockport 18:43

77 Casey Dexter      Hampden       18:44

78 Mike Clough       Ellsworth     18:46

79 Ian Lary        Camden-Rockport 18:49

80 Dana Bellows      Ellsworth     18:50

81 Sean Pinkham    Camden-Rockport 18:52

82 Rod Nason         Greely        18:53

83 Michael Ireland   Mattanawcook  18:54

84 Jeff Turgeion     Foxcroft      19:02

85 Shawn Leach       Kennebunk     19:06

86 Galen Gray        Ellsworth     19:10

87 Phil Haigis       Scarborough   19:22

88 Ryan Jown         Kennebunk     19:23

89 Timothy O’Neal    Mattanawcook  19:25

90 Robbie Rockwell   Foxcroft      19:27

91 Jeff Cummings     Wiscasset     19:30

92 Billy Dubois      Kennebunk     19:33

93 Brandan Reilly    Hampden       19:40

94 Gabe Stampone     Scarborough   19:43

95 Michael Butterfiek Mattanawcook 19:54

96 Joseph Erskine    Mattanawcook  19:56

97 Ethan Newton      Hampden       20:03

98 David Silver      Kennebunk     20:12

99 Ryan McCann       Kennebunk     20:13

100 Aaron Gould      Gorham        20:20

101 Don Mitchell     Lisbon        20:28

102 Keith Hallowell  Gorham        20:34

103 Ian Perry        Lisbon        20:36

 

Teams

1 Maranacook         54         

2 Scarborough        91

3 Wiscasset          141         

4 Greely             151        

5 Cape Elizabeth     174

6 Camden-Rockport    174

7 Ellsworth          176

8 Gorham             191

9 Mountain Valley    191

10 Hampden Academy   236

11 Foxcroft Academy  265

12 Mattanawcook      272

13 Lisbon            288

14 Kennebunk         318

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007