SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough BoysTrack/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

 


Maine State Class B XC State Meet Results

 

 

Class B 1981 Boys State XC Championships

Date: 10/26/1981                         

 Location: Colby College, Waterville

 Distance: 3 Miles

Note:  Only Top 50

 

Name                 School        Times  
________________________________________ 

1  Adam Berlow      Ellsworth      15:07

2  Jeff Crocker     Maranacook     15:11

3  Peter Grant      Gorham         15:33

4  Scott Johnson    Rockland       15:38

5  Mike Polland     Lake Region    15:39

6  Gene Colley      Ellsworth      15:42

7  Charles Holt     Ellsworth      15:47

8  John Crabtree    Medomak Valley 15:49

9  Gene Everett     Ellsworth      15:49

10 Dana Harriman    Maranacook     15:49

11 John Wescott     Messalonskee   15:53

12 Dan Williams     Maranacook     15:57

13 Larry Burkett    Rockland       15:59

14 Mike McDougall   Cape           16:00

15 Jim Golden       Maranacook     16:03

16 Mark Moriaty     Marshwood      16:05

17 Chris Everett    Ellsworth      16:07

18 Kirk Estes       Traip          16:08

19 Jason Hamilton   Greely         16:09

20 Ray Billings     Rumford        16:11

21 Stacy Bryant     Medomak Valley 16:13

22 Mike Russ        Orono          16:14

23 Scott Foster     York           16:14

24 Randy Merchant   MDI            16:16

25 Steve Hawes      Hampden        16:17

26 Joe Anderson     Falmouth       16:23

27 Russ White       Ellsworth      16:23

28 Peter Stevens    York           16:23

29 Chris Milliken   Scarborough    16:23

30 Paul Arsenault   Greely         16:23

31 Kevin Gilhooly   Medomak Valley 16:23

32 Kirt Bell        Lake Region    16:23

33 David Clark      Cape           16:33

34 K.P. Palmer      Maranacook     16:34

35 Art Johnson      Ellsworth      16:35

36 James Keene      Medomak Valley 16:35

37 Eric Ganagee     Greely         16:36

38 Beau Wadleigh    Bucksport      16:36

39 Doug Gladden     Gorham         16:37

40 Kevin Anderson   Greely         16:37

41 Jeff Pomroy      Cape           16:38

42 Norman Lewis     Greely         16:38

43 Bill Jenkins     Messalonskee   16:39

44 Bill Reny        Scarborough    16:39

45 Bill Gorham      MCI            16:40

46 Eric Connolly    Scarborough    16:41

47 Mark Woodbury    Gorham         16:41

48 Louie Alexander  Cape           16:42

49 Robert Ray       GNG            16:42

50 Mike Wilson      Falmouth       16:43

Teams

1 Ellsworth       39         

2 Maranacook      68

3 Medomak Valley  143          

4 Greely          145          

5 Cape Elizabeth  163

6 Gorham          206

7 Mt. Desert Island  217

8 Lake Region     229

9 Scarborough     247

10 Rockland       247

11 Traip Academy  249

12 Messalonskee   251

13 Camden-Rockport 287

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007