SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough BoysTrack/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

 


Maine State Class B XC State Meet Results

 

     

 

Class B 1988 Boys State XC Championships

Date: 10/29/1988                       

 Location: University of Maine at Augusta

 Distance: 3 Miles

Note: 

 

Name                 School       Times  
________________________________________ 

1  Mark Burgess     Cape           16:15

2  Samuel Wilbur    Mattanawcook   16:23

3  Todd Vincent     Greely         16:25

4  Rob Pendergist   Ellsworth      16:27

5  Casey Carroll    Yarmouth       16:30

6  Aaron Rog        Old Town       16:31

7  Todd Pete        Old Town       16:33

Jason Rutherford Old Town       16:35

9  Jason Burrill    Yarmouth       16:36

10 Charles Violette Stearns        16:37

11 Scott Loomis     Yarmouth       16:38

12 Scott Herrick    Cape           16:38

13 Jason Burleigh   Mt. View       16:41

14 Eric Weston      Leavitt        16:42

15 Ben Endres       GNG            16:43

16 Craig Herrick    Cape           16:44

17 Dave Rouse       Fryeburg       16:45

18 Jason Pettingill Greely         16:45

19 Peter Mullen     Cape           16:48

20 Jeff Reminga     Cape           16:52

21 Chad Sutcliffe   Kennebunk      16:54

22 David Lamarch    Camden-Rockport 16:55

23 Dan Berube       Kennebunk      16:56

24 Jeff Brown       Greely         17:05

25 Adam Hobson      Greely         17:06

26 Nate Duford      Wells          17:07

27 Matt Knox        Maranacook     17:10

28 Tim Porter       Greely         17:11

29 Jeff Vlach       Yarmouth       17:12

30 Rob Shea         Ellsworth      17:12

31 John Lockhart    Ellsworth      17:14

32 Tim Jackson      Yarmouth       17:15

33 Nat Woodruff     Maranacook     17:16

34 Sam Brown        Ellsworth      17:17

35 Ken Fengler      Scarborough    17:19

36 Brian Strout     Maranacook     17:21

37 Seth Thornton    Maranacook     17:24

38 Seth Donegan     Maranacook     17:25

39 Reggie Cote      Maranacook     17:27

40 Jay Lyons        Rockland       17:28

41 Rusty Johnson    Cape           17:28

42 Jason Bosse      Old Town       17:28

43 Todd Clement     Belfast        17:31

44 Chris Trueworthy Hampden        17:33

45 Shawn Plowman    Scarborough    17:34

46 Benjamin White   Mattanawcook   17:34

47 Mark Becker      Hampden        17:37

48 Chris Lee        Maranacook     17:38

49 Ken Waters       Greely         17:38

50 Jason Jones     Camden-Rockport 17:40

51 Aaron Himes      Stearns        17:42

52 Brian Dodwell    Greely         17:44

53 Brian Bender    Canden-Rockport 17:45

54 Mike Celler      GNG            17:45

55 Ryan Hasty       Hampden        17:45

56 Ralph Saulyer    Kennebunk      17:48

57 Peter Fickett    GNG            17:48

58 Jeff Tapley      Hampden        17:50

59 Adam Sala        Ellsworth      17:51

60 Albie Dunn       Old Town       17:53

61 David Smith      Yarmouth       18:00

62 Bruce Bender    Camden-Rockport 18:00

63 Brodie Hinckley  Scarborough    18:02

64 Ryan Werner      Scarborough    18:02

65 Nathan Tennant  Camden-Rockport 18:12

66 Josh Brown       GNG            18:12

67 Jason Herkman    Ellsworth      18:12

68 Carl Russ       Camden-Rockport 18:12

69 Brian Talon      Old Town       18:14

70 Sean McFaul      Cape           18:17

71 Eric Beaudoin    Old Town       18:19

72 Mike Crockett   Camden-Rockport 18:20

73 Chris McCann     Kennebunk      18:27

74 Brian White      Yarmouth       18:31

75 Brett Bennett    Scarborough    18:37

76 Richard Stackpole Kennebunk     18:38

77 Paul Gamble       Mattanawcook  18:48

78 Brandon Grady     Kennebunk     18:50

79 Ben Van Pelt      Ellsworth     18:54

80 Mark McCafferty   Mattanawcook  18:58

81 Eric Nystrom      Mattanawcook  19:00

82 Aaron Russell     Mattanawcook  19:03

83 Travis Welch      Kennebunk     19:12

84 Seth Thompson     GNG           19:18

85 Jacob Endres      GNG           19:22

86 Keith Marino     Camden-Rockport 19:28

87 Seth Brown        Hampden       19:29

88 Justin Drake      Scarborough   19:29

89 Thad Lavallee     Mattanawcook  19:44

90 Dave Maxim        GNG           19:50

 

Teams

1 Cape Elizabeth     56         

2 Yarmouth           75

3 Greely             81          

4 Old Town           109        

5 Ellsworth          135

6 Maranacook         146

7 Kennebunk          217

8 Camden-Rockport    220

9 Hampden Academy    231

10 Gray New Gloucester 241

11 Scarborough       246

12 Mattanawcook      255

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007