SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough BoysTrack/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

 


Maine State Class B XC State Meet Results

 

   

 

Class B 1985 Boys State XC Championships

Date: 10/27/1985                        

 Location: University of Maine at Augusta

 Distance: 3 Miles

Note:  Only Top 96

 

Name                  School       Times  
________________________________________ 

1  Scott Roberts    Maranacook     15:30

2  Stan Smith       Messalonskee   15:38

3  Ole(Treg) Amundsen Cape         15:59

4  Dale Bailey      Madawaska      16:03

5  Jeff Bender      Camden-Rockport 16:15

6  Kevin Way        GNG            16:19

7  Harold Stairs    Rockland       16:20

8  Brent Leighton   Hampden        16:21

9  Andy Dolby       Hampden        16:23

10 Erich Reed       Lake Region    16:26

11 David Weatherbie Cape           16:28

12 Jeff Young       Gorham         16:30

13 Rick Reed        Maranacook     16:31

14 Tim Michaud      Old Town       16:35

15 Steve Heath      MDI            16:36

16 Chris Farley     MDI            16:36

17 Patrick Bass     Mattanawcook   16:43

18 Eric Mattson     Bucksport      16:44

19 Perry Pepper     MDI            16:45

20 Robert Sprague   GNG            16:48

21 Jason Merrill    Belfast        16:54

22 John Bridges     York           16:55

23 Todd Vincent     Greely         16:57

24 Sheldon Milligan GNG            16:58

25 Peter Albright   Lincoln Academy 16:59

26 Bobby Ray        Cape           17:01

27 Dan Brakewood    Camden-Rockport 17:03

28 Skip Bates       Maranacook     17:03.1

29 Scott Gilbert    Cape           17:04

30 Sean Doody       Scarborough    17:04

31 Robert Whisenhart Camden-Rockport 17:05

32 Al Clausen       Cape           17:06

33 Gary Vear        Ellsworth      17:08

34 Mike Martin      Rumford        17:08.1

35 John Dougherty   Marshwood      17:09

36 James Francis    Old Town       17:09

37 Brian Lapierre   Massabesic     17:10

38 Brian St. Louis  Old Town       17:11

39 Dave Heivly      Greely         17:12

40 David Maurice    Rockland       17:15

41 Shayne Worcester MDI            17:18

42 Dave Bernard     Greely         17:21

43 David Gelanis    Stearns        17:22

44 Art Drisko       Scarborough    17:23

45 Matt Cook        Maranacook     17:24

46 Dave Dehahn      GNG            17:27

47 Jeff Delisle     Maranacook     17:30

48 Willie Dumont    Sacopee Valley 17:32

49 Glen Placey      Greely         17:34

50 Marco Ertha      Maranacook     17:35

51 Mike Reinsborough Maranacook    17:36

52 Frank Ireland    Hampden        17:39

53 Darrin Allen     Lake Region    17:40

54 Alex Kimball     MDI            17:43

55 Travis Kinney    GNG            17:44

56 Jason Rutherford Old Town       17:45

57 Dan Kelleher     Scarborough    17:48

58 Jeff Letourneau  Old Town       17:50

59 John Kelleher    Scarborough    17:50.1

60 Kyle Rhoades     Lake Region    17:51

61 Todd Leblanc     Rockland       17:51

62 Brent Ritterscori Rockland      17:52

63 Robert Butcher   Lake Region    17:54

64 Don Graumann     Greely         17:54

65 Scott D          Greely         17:56

66 Erich Hatch      Lake Region    17:58

67 David Hill       Gorham         18:06

68 Chris Catell     Camden-Rockport 18:09

69 David Stillman   MDI            18:10

70 Tim Corcoran     Camden-Rockport 18:11

71 Dan Bisson       GNG            18:11.1

72 Andy Sullivan    Cape           18:12

73 Pat Howe         Massabesic     18:13

74 Aaron Rog        Old Town       18:15

75 Travis Ford      Camden-Rockport 18:16

76 Tom Dupuis       Massabesic     18:17

77 John Dow         Lake Region    18:18

78 Walter Gaudet    Lake Region    18:19

79 Kris Les         MDI            18:20

80 Peter Beal       Rockland       18:21

81 Kevin Bean       Hampden        18:21

82 George Feero     Old Town       18:26

83 Marty Messer     Hampden        18:28

84 Geoff Thayer     Massabesic     18:28.1

85 Matt Ray         GNG            18:31

86 Marc Conner      Camden Rockport 18:34

87 Peter Hore       Cape           18:35

88 George Anderson  Greely         18:40

89 Ralph Karam      Scarborough    18:49

90 Tim Sullivan     Massabesic     18:49

91 Peter Merrian    Rockland       18:51

92 Brian Drisko     Hampden        18:57

93 Todd Boyington   Massabesic     19:01

94 Jason McCormack  Gorham         19:06

95 Joe St. Peter    Rockland       19:23

96 Tom Vail         Massabesic     19:36

Teams

1 Cape Elizabeth  77         

2 Maranacook      103

3 Mt. Desert Island 115          

4 Gray New Gloucester 116         

5 Old Town        156

6 Camden-Rockport 161

7 Greely          167

8 Hampden Academy 193

9 Lake Region     202

10 Rockland       202

11 Scarborough    225

12 Massabesic     302

13 Gorham         318

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007