SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough BoysTrack/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

 


Maine State Class B XC State Meet Results

Class B 1992 Boys State XC Championships

Date: 10/31/1992                             

 Location: University of Maine at Augusta                                      

Distance: 3 miles

 

Name                   School      Times  
________________________________________
  

1  Lonnie Reny         Scarborough 15:59

2  Mike Caiazzo        Gorham      16:00

3  Brian Christianson  Maranacook  16:13

4  James Reith        Mattanawcook 16:16

5  Eric Richards       Mt. Valley  16:20

6  Donnie Whitten      Maranacook  16:27 

7  Rob Panetta         Kennebunk   16:30

8  Jason Mallar        Gorham      16:31

9  Paul Howard         Hampden     16:33

10 James Pickle        Maranacook  16:34

11 Carroll Lane        Maranacook  16:35

12 Cameron Cook        Maranacook  16:40

13 Sam Allen           Maranacook  16:41

14 Tim Caldwell        Foxcroft    16:43

15 Dwayne Martin       Community   16:43.1

16 Chris Cowan         Maranacook  16:49

17 Pat O'Neil          Cape        16:52

18 Jason Howard        Scarborough 16:54

19 Eric Goodwin        Greely      17:00

20 Dan Eagleson        Kennebunk   17:02

21 Josh Taton          Gorham      17:03

22 Ryan Monahan        Stearns     17:04

23 Scott Leech         Mt. Valley  17:05

24 Bill Hysler         York        17:06

25 Geoff Getz          Greely      17:10

26 Ray Barnes          Gorham      17:11

27 Joe Frost           Scarborough 17:12

28 Jason Rowe          Foxcroft    17:13

29 Jason Hamblen       Cape        17:15

30 Jay Beveridge       Central     17:19

31 Chris Macdonald     Hermon      17:20

32 Chris Gamache       Lisbon      17:20.1

33 Paul Bernat         Lisbon      17:20.2

34 Josef Geiger        York        17:22

35 Andrew Worth        GNG         17:26

36 Ben Leavitt         Camden-Rock 17:27

37 Marcus Worster     Mattanawcook 17:28

38 Deron Weatherbie    Cape        17:29

39 Jon Kunz            Hampden     17:30

40 Matt Rothwell       York        17:31

41 Deja Morong         Lisbon      17:32

42 Aaron McClure       Lisbon      17:32.1

43 Wes Tate            Ellsworth   17:33

44 Jan-Ruben Fischer   Camden-Rock 17:34

45 Phil Haigis         Scarborough 17:36

46 David Dzurec        John Bapst  17:37

47 Jon Irish           York        17:39

48 Kevin Beauparlant   Lisbon      17:40

49 Todd Swinton        Greely      17:42

50 Gabe Stampone       Scarborough 17:45

51 Ryan Freeman        Scarborough 17:46

52 Sean Pinkham        Camden-Rock 17:50

53 Dana Bellows        Ellsworth   17:51

54 Owen Lisa           Greely      17:52

55 Ron  Lamie          Hampden     17:54

56 Ben  Parsons        Greely      17:58

57 Shawn Merchant      Ellsworth   17:59

58 Matt Balentine      York        18:02

59 Casey Dexter        John Bapst  18:06

60 Eric Baldwin        Camden-Rock 18:09

61 Nate Gilbert        Hampden     18:10

62 David Butler        Cape        18:11

63 Brendan Reilly      Hampden     18:12

64 Dan Hamalainen      Camden-Rock 18:16

65 Peter Fortine      Mattanawcook 18:17

66 Robbie Jones        Camden-Rock 18:22

67 William Crocker    Mattanawcook 18:23

68 Joey Hardison       Ellsworth   18:27

69 Matt Santos         John Bapst  18:28

70 Seth Flynn          Cape        18:29

71 Michael Butterfield Mattanawcook 18:31

72 Chris Fitch         Ellsworth   18:32

73 Aaron Nobel         Gorham      18:33

74 Chad Kimball        York        18:34

75 Tom Hollywood       Scarborough 18:35

76 Peter Guzlezian     Greely      18:40

77 Martin Maines       John Bapst  18:43

78 Dan Kearney         John Bapst  18:46

79 Seth Robie          Gorham      18:48

80 Jeremy Williams     John Bapst  18:50

81 Paul Messer         John Bapst  18:55

82 Ben Hazen           Camden-Rock 18:57

83 Mark Tardiff        Lisbon      18:58

84 Chris Brown         Hampden     19:05

85 Matt Hennessy       Cape        19:11

86 David Schmader      Cape        19:12

87 Greg Newell         Gorham      19:22

88 Neil Sheehan        York        19:25

89 Mike Plympton       Hampden     19:27

90 Billy Machon        Ellsworth   19:32

91 Don Mitchell        Lisbon      19:52

92 William Fogg       Mattanawcook 20:32

93 Sean O'Hara        Mattanawcook 20:32.1

Team Scores

1 Maranacook      35   

2 Gorham          106  

3 Scarborough     110  

4 Greely          141

5 Lisbon          146         

6 York            156       

7 Cape Elizabeth  174       

8 Hampden Academy 185         

9 Mattanawcook Academy 204

10 Camden-Rockport 206 

11 Ellsworth       243

12 John Bapst      279

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007