SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough BoysTrack/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

 


Maine State Class B XC State Meet Results

 

 

Class B 1980 Boys State XC Championships

Date: 10/27/1980                         

 Location: Colby College, Waterville

 Distance: 5k

Note:

 

Name                  School       Times  
________________________________________ 

1  Greg Hale        Madawaska      17:15

2  Mike Payson      Falmouth       17:40

3  Steve Kazlevich  Stearns        17:46           

4  Shawn Carll      GNG            17:47            

5  Pete Seanson     MDI            17:55

6  Mike England     Bucksport      18:04

7  Charles Holt     EL             18:11

8  Paul Small       Windham        18:18

9  Phil Ray         Cape           18:22

10 Dan Williams     Maranacook     18:23

11 Greg Everett     Ellsworth      18:24

12 Jeff Crocker     Maranacook     18:27

13 Mike Pollard     Lake Region    18:29

14 Pete McCollett   Maranacook     18:36

15 Chris Everett    EL             18:37

16 Troy DeGlover    MDI            18:40

17 Andy McKendry    Maranacook     18:42

18 Kirt Bell        Lake Region    18:48

19 Jim Golden       Maranacook     18:50

20 Kirk Estes       Traip          18:51

21 Carl Jones       Bucksport      18:52

22 Harrison Hardy   Noble          18:54

23 Fred Warren      Lake Region    18:55

24 Russell White    Ellsworth      18:56

25 John Crabtree    Medomak Valley 18:57

26 Don Harriman     Maranacook     18:58

27 Larry Burkett    Rockland       18:59

28 Todd Dresser     Gorham         19:01

29 Doug Hamilton    Greely         19:02

30 Gary Dawson      Belfast        19:04

31 Mike Russ        Orono          19:05

32 Paul Hopkins     Bucksport      19:06

33 Pat McGuire      Ellsworth      19:07

34 Jon Wescott      Messalonskee   19:08

35 Chris Goodale    York           19:09

36 Scott Foster     York           19:11

37 Mark Rankin      Camden-Rockport 19:12

38 Joe Pelletier    Lake Region    19:12

39 Kevin Anderson   Greely         19:14

40 Brett Olsen      York           19:16

41 Mike Wilson      Falmouth       19:17

42 Joel Horne       Cape           19:20

43 Chris Staples    Camden-Rockport 19:21

44 Edwin Dews       Greely         19:22

45 Paul Arsenault   Greely         19:22.1

46 Dave Chase       Ellsworth      19:22.2

47 Steve Smith      Ellsworth      19:22.3

48 Mike MacDougall  Cape           19:25

Team Scores

1 Maranaccok      57         

2 Ellsworth       69

3 Lake Region     123          

4 Bucksport       137          

5 Mt. Desert Island  154

6 Greely          166

7 Cape Elizabeth  190

8 York            205

9 Falmouth        212

10 Medomak Valley 234

11 Canden-Rockport 242

12 Rockland       287

13 Gray New Gloucester 306

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007