SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough BoysTrack/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007


Maine State Class A XC State Meet Results

 

Class A 2003 Boys State XC Championships

Date: 11/01/2003                             

Location: Troy Howard Middle School, Belfast ME                                          

Distance: 5k

 

    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
_________________________________________________________________________________________
  1 Eric Giddings             11 South Portland          5:16.9    16:24.4    1
  2 Samuel Fletcher           12 Edward Little HS        5:21.6    16:39.2    2
  3 Matt Dunlap               12 Mt. Blue                5:23.2    16:44.1    3
  4 Ayalew Taye               10 Portland                5:23.4    16:44.8    4
  5 Christopher Filteau       12 Waterville              5:27.7    16:58.0     
  6 Jason Heath               12 Bonny Eagle             5:28.7    17:01.2    5
  7 Matthew Ginn              12 Cheverus                5:28.8    17:01.5    6
  8 Alex Farrell              10 Morse High School       5:29.2    17:02.8    7
  9 Riley Bergeron            12 Edward Little HS        5:29.8    17:04.6    8
 10 Mark Page                 12 Cheverus                5:31.3    17:09.2    9
 11 Evan Embrey               10 Bonny Eagle             5:32.3    17:12.3   10
 12 Joe Roy-Mayhew            12 Deering                 5:33.7    17:16.7   11
 13 Tim Waterhouse            12 Scarborough             5:34.6    17:19.5   12
 14 Mike Griffin              11 Scarborough             5:38.2    17:30.6   13
 15 Adam Deveau                9 Mt. Blue                5:40.1    17:36.5   14
 16 Peter McGuire             12 Brewer High School      5:40.8    17:38.7   15
 17 Nolan Moon                11 South Portland          5:41.2    17:40.1   16
 18 Jake Whitaker             12 Biddeford               5:41.6    17:41.1      
 19 David Smith               12 Deering                 5:42.2    17:43.2   17
 20 John Misner                9 Deering                 5:45.1    17:52.1   18
 21 Steve McCarthy            11 Leavitt                 5:45.2    17:52.3
 22 Elias Tapley              11 Cony High School        5:45.9    17:54.6   19
 23 David Haluska             12 Brewer High School      5:46.7    17:57.0   20
 24 Ben Rumery                 9 Thornton Acadamy        5:46.8    17:57.5   21
 25 Gerald Pound              12 Edward Little HS        5:47.5    17:59.5   22
 26 Kevin Roy                 11 Morse High School       5:47.8    18:00.6   23
 27 Tadilo Mulugeta           12 Portland                5:48.0    18:01.2   24
 28 Joe Staples               10 Mt. Blue                5:48.3    18:02.1   25
 29 Eric Favreau              10 Bonny Eagle             5:48.6    18:02.9   26
 30 Travis Griffin             9 Scarborough             5:48.7    18:03.4   27
 31 Levi Levesque              9 Westbrook               5:49.2    18:04.7
 32 Alex Emery                10 Westbrook               5:49.6    18:06.1
 33 Jared Karrer              12 Marshwood               5:50.4    18:08.6
 34 Shawn Rumery              12 Thornton Acadamy        5:50.9    18:10.1   28
 35 Marc Beaudoin             10 Cony High School        5:50.9    18:10.2   29
 36 Brian Vail                12 Deering                 5:51.1    18:10.6   30
 37 Stephen Trudeau           12 Portland                5:52.8    18:15.9   31
 38 Chris Harmon              10 Scarborough             5:53.0    18:16.7   32
 39 Max Cohen                 11 Waterville              5:53.5    18:18.2
 40 Brendan Carr              10 Brewer High School      5:54.7    18:22.0   33
 41 Jozef Gallot              12 Scarborough             5:57.6    18:30.8   34
 42 Chris Bourgoin            12 Thornton Acadamy        5:57.7    18:31.1   35
 43 Thomas Hite               12 Messalonskee            5:57.7    18:31.3   36
 44 James Gannon              11 Cheverus                5:58.1    18:32.4   37
 45 Shane Couture              9 Bonny Eagle             5:58.5    18:33.6   38
 46 Eli Shank                 11 South Portland          5:59.0    18:35.4   39
 47 Garrett Gaetani           12 Edward Little HS        5:59.3    18:36.2   40
 48 Ben Roy                   10 Bonny Eagle             5:59.3    18:36.3   41
 49 Mike Borlawsky            10 Deering                 6:00.2    18:39.1   42
 50 John Snow                 11 Brewer High School      6:00.4    18:39.6   43
 51 Dale Menard               12 Brunswick               6:01.0    18:41.5   44
 52 Steven Hayworth           11 Scarborough             6:01.1    18:41.8   45
 53 Anthony Myatt             11 Cheverus                6:01.5    18:43.0   46
 54 Matthew Marczak           12 Cony High School        6:02.1    18:44.8   47
 55 Gregor Noack              12 Edward Little HS        6:02.1    18:45.0   48
 56 William Tarraza            9 Cheverus                6:02.6    18:46.4   49
 57 Luke Trafton              10 Morse High School       6:04.1    18:51.2   50
 58 Jake Thomas               10 Portland                6:04.3    18:51.6   51
 59 Vincent Smith              9 Mt. Blue                6:04.4    18:52.2   52
 60 Shawn Smith               10 Bonny Eagle             6:04.9    18:53.6   53
 61 Henry Prosack              9 Scarborough             6:05.0    18:53.8   54
 62 Samuel Roy                12 Messalonskee            6:05.0    18:54.0   55
 63 Wesley Hines              12 Mt. Blue                6:05.6    18:55.7   56
 64 Kyan Dunlap               12 Morse High School       6:06.1    18:57.4   57
 65 Derek Caldwell            12 South Portland          6:06.3    18:57.8   58
 66 Chris Roy                 10 Morse High School       6:06.7    18:59.1   59
 67 Andrew LeBlanc            11 Cheverus                6:07.1    19:00.6   60
 68 Devin Boilard             10 Mt. Ararat              6:07.2    19:00.7   61
 69 Matt Swan                 10 Mt. Ararat              6:08.4    19:04.4   62
 70 David Beahm               12 Deering                 6:09.5    19:07.8   63
 71 Jay Wilson                12 Cheverus                6:10.0    19:09.4   64
 72 Jing Mai                  12 Cony High School        6:11.5    19:14.0   65
 73 Ryan Farrar               10 Mt. Ararat              6:13.3    19:19.8   66
 74 Dinesh Costlow             9 Edward Little HS        6:14.2    19:22.6   67
 75 David Carl                10 Bonny Eagle             6:14.3    19:22.9   68
 76 Arian Bates               12 Mt. Blue                6:15.7    19:27.3   69
 77 Sean Noe                  12 Brunswick               6:16.6    19:29.8   70
 78 Bennett Greenwood         12 Mt. Ararat              6:16.7    19:30.1   71
 79 Shane Griffin             10 Deering                 6:17.0    19:31.1   72
 80 Sam Morse                 10 Thornton Acadamy        6:17.2    19:31.9   73
 81 Keith Lind                10 Cony High School        6:17.9    19:34.0   74
 82 Billy Rinaldi             11 Thornton Acadamy        6:22.2    19:47.4   75
 83 Michael Bouffard          12 South Portland          6:22.8    19:49.1   76
 84 Thomas Bott               10 South Portland          6:25.0    19:56.1   77
 85 Andrew Strassler          10 Thornton Acadamy        6:25.1    19:56.4   78
 86 Charles Wood              10 Messalonskee            6:26.6    20:01.1   79
 87 Matt Stephens             12 Mt. Ararat              6:27.3    20:03.1   80
 88 Ethan Norcross            12 Portland                6:29.2    20:09.2   81
 89 Benjamin Mawhinney        10 Edward Little HS        6:30.3    20:12.4   82
 90 Peter Jacobs              12 Brunswick               6:32.0    20:17.8   83
 91 David Rollins              9 Mt. Ararat              6:32.1    20:18.0   84
 92 Daniel Hapgood            11 Messalonskee            6:33.1    20:21.1   85
 93 Nathan Haluska            11 Brewer High School      6:33.9    20:23.6   86
 94 David Witmer               9 Mt. Ararat              6:34.6    20:25.9   87
 95 Connor Cushman            11 Portland                6:34.9    20:26.8   88
 96 Andrew Reeves             11 Morse High School       6:37.8    20:35.9   89
 97 John Mondor                9 Thornton Acadamy        6:38.7    20:38.5   90
 98 Jeremy Golding            11 Messalonskee            6:38.9    20:39.4   91
 99 Daniel Peterson           12 Brewer High School      6:42.0    20:48.8   92
100 Dave Austin               11 Brunswick               6:43.4    20:53.1   93
101 Garrett Shaw              11 Brunswick               6:48.1    21:07.8   94
102 Brandon Siegal            10 Brewer High School      6:49.3    21:11.5   95
103 Jonathan Webster          10 Brunswick               6:52.5    21:21.4   96
104 Michael Hodson            10 Cony High School        6:52.9    21:22.7   97
105 Matthew Hross             12 Messalonskee            7:00.7    21:46.8   98
106 Clayton Eberle            11 South Portland          7:02.2    21:51.6   99
107 Justin Field              12 Brunswick               7:04.6    21:59.1  100
108 Aaron Whitten             12 Mt. Blue                7:04.7    21:59.3  101
109 Richard Hale              11 Cony High School        7:08.0    22:09.5  102
110 Timothy Paylor            12 Messalonskee            7:37.3    23:40.6  103
111 Charlie Payne             12 Morse High School       7:57.4    24:43.3  104
Team Scores
 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
_________________________________________________________________________________
   1 Scarborough                 118   12   13   27   32   34   45   54
      Total Time:  1:29:41.00
         Average:    17:56.20
   2 Deering                     118   11   17   18   30   42   63   72
      Total Time:  1:29:41.70
         Average:    17:56.34
   3 Bonny Eagle                 120    5   10   26   38   41   53   68
      Total Time:  1:29:26.30
         Average:    17:53.26
   4 Edward Little HS            120    2    8   22   40   48   67   82
      Total Time:  1:29:04.50
         Average:    17:48.90
   5 Cheverus                    147    6    9   37   46   49   60   64
      Total Time:  1:30:12.50
         Average:    18:02.50
   6 Mt. Blue High School        150    3   14   25   52   56   69  101
      Total Time:  1:30:10.61
         Average:    18:02.12
   7 South Portland              190    1   16   39   58   76   77   99
      Total Time:  1:31:26.80
         Average:    18:17.36
   8 Portland                    191    4   24   31   51   81   88
      Total Time:  1:32:02.70
         Average:    18:24.54
   9 Morse High School           196    7   23   50   57   59   89  104
      Total Time:  1:31:51.10
         Average:    18:22.22
  10 Brewer High School          197   15   20   33   43   86   92   95
      Total Time:  1:33:00.90
         Average:    18:36.18
  11 Thornton Acadamy            232   21   28   35   73   75   78   90
      Total Time:  1:33:58.00
         Average:    18:47.60
  12 Cony High School            234   19   29   47   65   74   97  102
      Total Time:  1:33:37.60
         Average:    18:43.52
  13 Mt. Ararat High School      340   61   62   66   71   80   84   87
      Total Time:  1:36:58.10
         Average:    19:23.62
  14 Messalonskee High School    346   36   55   79   85   91   98  103
      Total Time:  1:38:26.90
         Average:    19:41.38
  15 Brunswick High School       384   44   70   83   93   94   96  100
      Total Time:  1:40:30.00
         Average:    20:06.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007