SCARBOROUGHTRACK.COM

The Home of Scarborough Boys Track/ XC

Class A

 

Class B

 

Class C

 

Class D

 

 

1964

1965

1966

1967

1968

1969

1970

1971

1972

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1981

1982

1983

1984

1985

1986

1987

1988

1989

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007


Maine State Class C XC State Meet Results

 

 

 

Class C 1992 Boys State XC Championships

Date: 10/31/1992                       

Location: University of Maine at Augusta

Distance: 3  Miles

Note:  Top 98

 

Name                 School       Times  
_________________________________________ 

1  Dan Carter        GSA            16:05

2  James Emrich     Piscataquis     16:10

3  Rodney Hemingway  Dirigo         16:12

4  Matt Lane         Yarmouth       16:20

5  Richard Hemingway Dirigo         16:33

6  Preston Noon      Waynflete      16:34

7  David Howe        OOB            16:35

8  Jason LeClerc     Jay            16:39

9  James Davis       OOB            16:46

10 Thomas Sprague    WA             16:51

11 Tony Sprague      Shead          16:58

12 Bryan Graham      GSA            17:00

13 Richard Taylor    Fort Fairfield 17:11

14 Ryan Richardson   WA             17:12

15 Paris Calor       WA             17:16

16 Joey Chretien    Livermore Falls 17:18

17 Travis Hanmer     Dirigo         17:20

18 Aaron Curran     Piscataquis     17:25

19 George Bourque    WA             17:26

20 Seth Brown        Jay            17:27

21 Ross Barker       Jay            17:28

22 Dagan Heavrin     GSA            17:29

23 Brian Oickle      Freeport       17:30

24 Gunner Bradbury   Dirigo         17:31

25 Seth Plunkett     NYA            17:32

26 Alex Scott        Traip          17:33

27 Bronson Kneeland  Woodland       17:34

28 Andrew Seeger     GSA            17:35

29 Jason Beaudoin    Winthrop       17:36

30 Phillip Dobbins  Jonesport-Beals 17:37

31 Daniel Hayes  Seacoast Christian 17:39

32 Greg Cyr          Traip          17:40

33 Aaron Stupakewicz Piscataquis    17:41

34 Shawn Noyes       Dirigo         17:42

35 Michael Hartford  Washburn       17:43

36 Nolan Kane        Hall-Dale      17:44

37 James Berry       Piscataquis    17:45

38 Ryan Jacobson     Winthrop       17:46

39 Greg Friel        Jay            17:47

40 Jason York        Searsport      17:48

41 Adam Landry       Schenck        17:49

42 Tom Churchill     Washburn       17:50

43 Robert Murphy     Traip          17:51

44 Warren Bennett    Traip          17:55

45 Jeff Poulin       Yarmouth       17:59

46 Nathan Pandora    Dirigo         18:01

47 Jay Baltes        OOB            18:02

48 Alfred Hanscom    Machias        18:04

49 Jeffery Packard   Winthrop       18:05

50 Nathan Wagner     Wintrhop       18:13

51 Tim Barry         Narraguagus    18:14

52 Joel Maynes       Yarmouth       18:15

53 Davey Seward      Sumner         18:16

54 Chris Picard      Winthrop       18:17

55 Matt Olsen        Yarmouth       18:18

56 Shawn Lamoureux   Narraguagus    18:19  

57 Joshua Damon      Schenck        18:20

58 John Larson       Piscataquis    18:21

59 Don Skidgel       Washburn       18:23

60 Derek Yates       Traip          18:27

61 Jacob Hilmer      Valley         18:28

62 Dan McCall        GSA            18:29

63 Herb Giley        GSA            18:33

64 Larry Malm        GSA            18:34

65 Jeff Howes        Dirigo         18:36

66 Travis Rowley     Valley         18:41

67 Bryun Souther   Livermore Falls  18:45

68 Brian Higgs       Traip          18:48

69 Shawn McDonald    Valley         18:49

70 Mike Campbell   Livermore Falls  18:55

71 Matt Russell      OOB            18:57

72 Matt Harris       Washburn       18:58

73 Ben Welch         Winthrop       18:59

74 Brian Palermo     WA             19:01

75 Robert Powers     Schenck        19:02

76 Matt Micalizzi    Sumner         19:06

77 Justin Collins    Winthrop       19:07

78 Tom Dowling       Narraguagus    19:08

79 Scott Luciano     Jay            19:09

80 Craig Myster      Sumner         19:11

81 John Steinbrecher Narraguagus    19:15

82 Abe Knowlton      Sumner         19:17

83 Brian Bibeau    Livermore Falls  19:20

84 Kirk Harris       OOB            19:31

85 Matthew Coon      Schenck        19:25

86 Courtney Tibbetts Sumner         19:26

87 Jason Hafford     Schenck        19:30

88 Josh Kerr         OOB            19:31

89 Tim Fisher        Sumner         19:32

90 Joshua Walls      Yarmouth       19:33

91 Al White          Valley         19:34

92 Perry Fertig      Yarmouth       19:38

93 Michael Land      Schenck        19:39

94 Jarod Rossignol   Jay            19:40

95 John Pray         Narraguagus    19:43

96 Steve Allison     Jay            19:46

97 Tim Adkins        Piscataquis    19:50

98 Aaron Gill      Livermore Falls  19:55

            

          Teams  

1 Dirigo                  68      

2 George Stevens Academy  103

3 Washington Academy      111        

4 Piscataquis             111       

5 Jay                     140

6 Traip Academy           161

7 Winthrop                161

8 Old Orchard Beach       184

9 Yarmouth                203

10 Washburn               261

11 Livermore Falls        287

12 Schenck                291

13 Narraguagus            306

14 Sumner                 322

15 Valley                 334

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Created by DGV webdesign 2007